Kurumsal

Kurucumuzun Mesajı

Muğla, Turgut Reis Lisesinden mezun olduktan sonra  iktisadi ilimler akademisinde üniversite okumak için geldiği İzmir’de hem okuyup hem çalışmak için kuzeninin önerisiyle gümrük komisyonculuğu alanında  çalışmaya başlar . Üniversiteyi bitirdikden sonra  kariyerine bu sektörde devam etmeye karar verir. 1976 yılında   kendi işini kurmaya karar verir. Bir yıl tek başına çalıştıktan sonra 1977 yılında Erol Gülercan ile ortak olarak   Anıt Gümrükleme  Ltd. Şti.’ni kurarlar. Küçük bir ofiste   5 kişiden oluşan güçlü bir ekiple yola çıkılır. Daha  sonra gümrük müşavirliğinde  söz sahibi olmaya  ve sektörün ilk üç sırasındaki  öncü kuruluşları arasında Anıt Gümrük olarak haklı yerlerini almayı başarır.

Başarıdaki misyonlarını  dürüstlük, doğruluk , güven ve çok çalışmak  olarak kendilerine ilke  edinirler. Gümrük  alanında teknolojiyi yakından takip ederek İzmir de ilk olarak bilgisayar sistemiyle gümrük hizmeti veren firmadır. Gümrük müşavirliği işinin yan dallarından olan lojistik sektöründe de hizmet vermek için yeni bir şirketi hayata geçirmeye karar verirler. Daha sonra sigortacılık alanında iki reasürans  şirketin güvencesiyle bir şirket daha bu halkaya eklenir.Sistemin son halkası olarak Kemalpaşa’ da  gümrüklü genel antrepoculuk içinde bir şirket kururlur. Ege Serbest Bölge , İzmir Serbest Bölge, Aliağa, Mersin ve İstanbul’da toplam 5 ofis 135 çalışan ile faaliyetlerine devam etmektedirler.

Bugünlerde ikinci kuşağında işbaşı yaptığı Anıt Gümrük Müşavirliği sektörün önemli bir aktörü konumundadır.Esat Karaöz ve Erol Gülercan ikinci kuşaktan aldıkları güçle  kurumlarını daha yukarılara taşımak için var güçleri ile çalışmaya devam etmektedir. İzmir Ticaret Odasında 16 sene komite başkanlığı ve meclis üyesi , İzmir Gümrük Müşavirleri Derneğinde  4 yıl genel sekreterlik, Muğla ili kültür ve dayanışma derneği İzmir şubesinde 20 yıl başkanlık ve  çeşitli sosyal derneklerde üyelik görevlerinde bulunan  Esat Karaöz  evli ve 2 çocuk babasıdır.